Maket Pastacılık
 
Düğün, nişan, sünnet düğünü, doğum günü vb. tüm organizasyonların görsel şöleni olan pastanız sizi yansıtsın istemez misiniz?Dugunlerde Maket Pasta

Maket Pastaların Düğünlerde Yeri 
ve Tüm Bilgiler

Düşlerin Gerçeğe Yansıması Düğün Pastası Hayatı Paylaşmak Üzere Bir Araya Gelen Bir Çift yüreğin Beraber Geçirecekleri Bir Ömre Ait Duygularını Sevdikleriyle Paylaşma İsteğini Sembolize Eder.

Birbirinden göz alıcı tasarımlarda hazırlanan özel pastalar düğünün unutulmazları arasında yer alıyor. Özel motifler, değişik süslemeler taşıyan bir model yaratılacaksa pastalar, çoğunlukla maket olarak düzenlenip, sadece gelin ve damadın ilk dilimi kesmelerine uygun şekilde hazırlanıyor. 

        Düğünlerde gelinle damadın kocaman bıçakla kestiği pastanın adı “show cake”, yani gösteri pastası. Davetlilere ikram edilen ise, asıl düğün pastası oluyor.
Düğün pastaları son zamanlarda iki versiyon şeklinde hazırlanıyor. Gösteri pastası (show cake) adına yakışır bir şekilde gösterişli, büyük ve süslü oluyor. Genellikle ortaya çıkarılan ve kesilen pasta bu. Bir Amerikan adeti olarak özel bir köpükle hazırlanıyor ve dışı şeker hamuruyla süsleniyor. Konuklara ikram edilen ve yenilen asıl lezzetli pasta ise Fransız usülü krem şantili ve şuruplu bildiğimiz pasta oluyor.           Düğün Pastası Dekorasyonu, Çeşitleri, Bütçesi..

Düğünlerin sona ermesine yakın önemli anlardan biri de pastanın geliş zamanı. Görkemli pastalar tercihe göre romantik veya neşeli bir müzik eşliğinde salona getiriliyor. Özel motifler, değişik süslemeler taşıyan bir model tercih edilirse, pastalar maket olarak düzenlenip, sadece gelin ve damadın ilk dilimi kesmelerine uygun şekilde hazırlanıyor. Gerçek pasta mutfakta servise hazırlanıp hemen misafirlere dağıtılıyor.


Pasta Dekorasyonu


Pastalar düğünün yapıldığı mevsime göre farklılık gösteriyor. Kışın krem rengi ve beyaz, yazın ise sarı, pembe, somon renkleri ile melek motifleri ve canlı çiçek kullanılan pastalar ilgi görüyor. 

Farklılığı yaratan diğer unsur düğün mekanı. Açık mekanlarda yapılan düğünlerde katlı pastalar isteniyor. Balo salonlarında ise daha gösterişli modeller tercih ediliyor. Düğün Pastası Çeşitleri ve Şekli..

Süslemeleri seçerken pastayı hazırlayan kişiden mutlaka fikir almanız gerekiyor. Günümüzde pastanın şekli ve süslemeleri konusu hayaliniz kadar geniş. Çok tercih edilmesi dolayısıyla yuvarlak şekilli pastalar, tüm pastaların kralı olarak adlandırılıyor. Ama yuvarlak pastaları sıkıcı buluyor ve özel şekiller tercih ediyorsanız, kalp veya çiçek şeklinde; kare veya altıgen şekillerde pastalar da hazırlatabilirsiniz.

  
  • Pasta ne zaman kesilir?

Geleneksel olarak düğün töreninin bitmesine yakın pasta sahneye gelir ve misafirlere dağıtılır. Misafirlerin dikkatini pastanın gelişine çekmek için mekandan pasta gelmeden hemen önce ışıkları kısmalarını ve pasta müziği başladığında sesin biraz arttırılmasını isteyebilirsiniz.

  • Pasta Bütçeniz..

Pasta fiyatları, tasarım ve sunum şekline göre değişiyor. Sezonun trendi maket pastalar. Fiyatlar el işçiliğine paralel oluşuyor ve çok ince el işçiliği gerektiren detaylı süslemeli pastalarda fiyatlar artış gösteriyor.

  •  Detayların yansıması
   
Aşkınızı yansıtacağını düşündüğünüz bir renk, düğün süslemelerinde kullanılan bir motif ya da gelin buketinizdeki çiçekler… Düğün konseptinden bir parçayı pastaya taşımak yeni trendler arasında. Düğününüzü yaz aylarında bir plaj partisi olarak organize edeceksiniz, pastaya kondurulmuş deniz yıldızı motifleri ya da bahar gelini olacaksanız minik kelebek motifleri sizi trendy gelinler arasına sokacaktır.


      

  • Etkileyici renkler

Düğün pastasının rengi; seçiminizi pembeden yana kullanacaksanız, şeftali tonlarında pembeyi tercih edin, fosforlu pembe değil. Yeşilse kotu yeşil yerine limon yeşilimi düşünün. Gönlünüzde yatan renk maviyse, parlak bir mavi yerine, durgun, yumuşak bir mavi tercih edin. Pastanın koyu renklerle göz alıcı olmasını istiyorsanız, ufak renk dokunuşlarıyla bunu sağlayın. Ama önünde sonunda doğal kalın!


                Düğün pastası seçerken dikkat etmeniz gerekenler;

      Pastanızı seçerken birçok şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Unutmayın bu işin de kuralları var. Öncelikle pastanın renk seçimi çok önemli. Bunun için ilk dikkat edilecek şey mevsim.  

Pastanızın klasik, sportif ya da modern bir tasarımla hazırlanması, düğün konseptinize bağlı olarak değişebilir.  Bu arada pasta ve nikah şekeri arasında da bir uyum olsun diyorsanız, o da mümkün. Nikah şekerlerini, pastanın tasarımına uygun bir sunumla hazırladığınızda, her bir detayın üzerinde özenle durmuş oluyorsunuz. .

 Pasta seçiminde dikkat edilmesi gereken ve farklılık yaratan diğer bir unsur ise düğün mekânı. Havuz başı ve bahçe gibi açık mekânlarda yapılan düğünler için katlı pastalar çok daha uygun bir seçim. Bunun nedeni ise pastanın kalabalık içinde rahat olarak görülebilmesini sağlamak. Ama otel ve salon gibi kapalı mekân düğünlerinde ve küçük salonlarda ise az katlı ama dekoratif ve gösterişli pastaların kullanılması daha uygun oluyor. 


                              SÜNNET DÜĞÜNÜ VE SÜNNET GELENEĞİ

Erkek çocukların buluğ çağına girmeden sünnet edilmeleri, tüm İslam ülkelerinde dinsel bir gerektir. Maddi durumu yerinde olanlar kendi çocukları ile birlikte fakir çocukları da sünnet ettirirler ve hepsine birden sünnet kıyafetleri alıp sünnet düğünü yaptırırlardı. Sünnet düğünü sünnetten bir kaç gün önce başlar, çocuk sünnet kıyafetleri giydirilip gezdirilir. Sünnet kıyafetleri için iki önemli aksesuar, başa giyilen takkesi ve çapraz olarak elbisenin önüne takılan “Maşallah” yazılı kumaş şerittir. Sünnet düğünü olacak çocuk bir hafta önce akraba ve eş dosta götürülerek el öptürülür ve sünnet davetiyesi bırakılır.

Sünnet düğünü davetiyesi özenle seçilir. İstanbul’da çocuğun sünnet düğünü öncesi Eyüp Sultan’a götürülmesi, ailenin durumu uygunsa kurban kesilmesi bugün de rastlanan bir gelenektir. Anadolu’nun hemen her yöresinde sünnet “ilk mürüvvet olarak kabul edildiğinden ailenin durumuna göre küçük bir tören ya da sünnet düğünü yapılır. Sünnet çocuğuna düğüne katılanlar çeşitli armağanlar verir ya da yastığının altına para koyarlar.  Bugün sünnet düğünü özellikle büyük kentlerde değişik bir nitelik kazanmıştır. Sünnet düğünü için çeşitli mekanlar yada salon tutup düğün yapanlar yanında sade törenleri tercih edenler de vardır. Doğumdan bir süre sonra sünnet ettirme de oldukça yaygındır. Giderek sünnetçi yerine hastanede doktorlara yaptırılan sünnetler yaygınlık kazanmaktadır.                            SÜNNET DÜĞÜNÜNDE PASTALARIN YERİ

Erkek çocuğunuzun hayatında bir defa yaşayacağı sünnet düğününde onun ve misafirlerinizin eğleneceği ve unutmayacağı bir düğün için bir çok organizasyon firması sizlere süsleme, animasyon ve gösteri hizmetleri sunabilmekte ve dilerseniz düğün salonu, dilerseniz herhangi bir alanda gerçekleşecek sünnet düğünü için size özel teklifler vermektedirler.

Fakat internette küçük bir araştırma yaptığımda gördüm ki, bir çok organizasyon firması size sünnet tahtı seranomisi, Süsleme, Animasyon, Palyaço veya kostümlü karakterler, Gösteri, volkan ve konfetiler gibi bir çok görsel şölen sunma imkanı verirken işin catring kısmı sadece yemek ve içmek ikramları ile sınırlı kalıyor. Yani size sünnet düğününüz için pasta seçeneğini sadece tabaklarda ikram olarak sunuyorlar. Halbuki artık bir çok sünnet düğününde kocaman ve çocukların hayal gücü ile süslenmiş maket pastalar sahnelerde yerini aldılar bile.

Bir problem var ki, düğün salonları yada mekanlar genelde düğün konseptlerine uygun maket pastaları bünyelerinde bulundurdukları için sünnet düğünlerinde de sahne de yine aynıları kullanılmaktadır. Fakat erkek çocuklarımızın bu konudaki hassasiyeti malum ki çiçekli, böcekli, süslü püslü maket pastalar pek hoşlarına gitmeyebiliyor. İstiyorlar ki kendi sünnet düğünlerinin pastaları tuttukları takım, beğendikleri çizgi kahramanı sünnet kıyafetleri ile ilgili yada nazar boncukları ile süslü mavi renklerde olsun. İşte durum böyle olunca da çocuğuma yüz kere mi sünnet düğünü yapacağım diyen aileler arayışa giriyorlar. Ve bize ulaşıyorlar. 
Sünnet düğünleri konseptlerinde nazarlıklar, maaşallah yazıları, mavili yatak süslemeleri ve sünnet kıyafetleri olduğu için siparişlerimiz de genelde bu yönde olmaktadır. Fakat fanatiklerimiz içinde her takımın renklerinde kat katlı istenirse o şekilde dizayn ettiğimiz taraftar maket pastalarımız da siparişlerimiz arasında favorilerden. 

Biricik oğlunuzun sünnet düğünü için onun zevkince uygun model maket pastayı yaptırmak sizinde ona özel gününde sürpriziniz olabilir. İletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilir, fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

Bize Ulaşmak İçin ;

Maket Pastacılık 
Detaylı Bilgi için 

$1.99/Mo. for 12 months of Economy Hosting at GoDaddy.com
İletişim Formu
Maket Pastalar ile ilgili detaylı bilgi almak için anında iletişime geçebilirsiniz.
Dilediğinizi 7 gün/ 24 saat mail ile bizlere ulaşarak öğrenebilirsiniz.
Şirket Bilgileri:
Ad ve Soyadı: *
Telefon: *
E - mail: *
Şehir:
Mesajınız: *

Website Builder